Многу наскоро пак ќе се дружиме со јунаците од „Преспав“, Зафирчев се пофали

Откако заврши петтата сезона на популарната серија „Преспав“, секој работен ден на првиот канал на Македонската телевизија се емитуваат репризите на комичната серија која е единствената наша серија што ја има снимено петтата сезона.

Гледачите уживаат во доживувањата на Ула, Коста, Тони, Миле, Мич, Јелена, Таљат, Наим и секако Марио, кој го глуми Васил Зафирчев.

„Марио е Лажен готвач и будист. Зад неговата „духовност“ се крие неговата страсна и афективна природа како лик. Цар на сплеткарењето. „Кралица“ на драмата и патосот“, вели Зафирчев за својот лик.

Зафирчев во интервју за Женски магазин зборуваше за своето детство.

Имав убаво, спокојно и безгрижно детство во родниот Велес, кој во тоа време беше еден од најуспешните и најпросперитетните индустриски развиени градови во тогашна Југославија.

Наследив добро домашно воспитување од родителите и семејството и смерници за вистинските вредности во животот.

Во најубаво сеќавање ги имам бескрајните детски игри низ велешките маала, во Дворови, на Мегдан или Црна Џамија, возбудливите авантури на Вршник и Костурница, возењето со велосипед до Езерото Младост.

Пливањето на Вардар или пак по вировите на Бабуна и Тополка, дружењата со врсниците од другите градови низ детските летувалишта и зимувалишта во Македонија, како и долгите летни одмори со родителите на Јадранот на кои запознав пријатели од цела Европа, а со дел од нив и денес одржувам комуникација.

За ликот на Марио, тој за „Репортер“ рече:

„Многу ми е драго што Марио е еден од ликовите што го сакаат повозрасните, а особено децата. Снимањето колку што е интересно, истовремено е и тешко и интензивно. Снимаме по една епизода дневно, а јас на сет секогаш доаѓам подготвен и не ми се случува да ги заборавам репликите.

Мило ми е што ние глумците, но и целата екипа, успеавме да направиме една мала ‘Преспав’ фамилија. Ретко може да ви се случи во театар или на филм да имате една таква екипа со која одлично се познавате и која е секогаш тука за вас“.

Зафирчев е познат како човек што се грижи за својот изглед и стил. „Модата е начин на еманирање на нашиот однос кон сопствената убавина. А стилот средство преку кое покажуваме кои сме и какви сме од внатре“, рече Васил.

Иако Преспав го нема на телевизија, наскоро повторно ќе се дружиме со јунаците од оваа пзоната серија, а главен повод за тоа е токму Марио. Зафирчев го најави своето ново шоу „Кујната на Марио“, каде што ќе готви вкусни јадења.

Гости на Марио, според најавата ќе бидат токму неговите другари од „Преспав“: Талат, Инспектор Томе, Коста, Тони.. Зафирчев на Фејсбук најави:

-Од 29 април се гледаме на YouTube со кулинарското шоу “Кујната на Марио”.
Во кујната на Преспав, Марио и неговите добро познати гости ви подготвуваат 10 фантастични рецепти – што би рекол Марио – prste za polizat!

Забавувајте се, гответе и уживајте!“, рече Зафирчев.

Во авантурите на Марио и неговите гости, сите заедно наскоро ќе уживаме на јутјуб каналот на Преспав.

Фото: Инстаграм принтскрин, Јутјуб принтскрин