Вучиќ во издание какво не е виден – објави фотка од подрум со чаша во рака (ФОТО)

Александар Вучиќ, претседателот на Србија, има имиџ на човек кој станува во рани зори. Тој е посветен на работата 24 часа на ден, пристигнува насекаде, тој го има одговорот на сите теми.

Од друга страна, тој често се обвинува дека е премногу во јавност и честопати се слушаат муабети во стилот „како овој човек сè постигнува“.

Тимот Курир.рс ова лето, помина еден ден со него и виде од прва рака како изгледа животот на шефот на државата. Ексклузивно тие ѕирнаа во приватниот живот на претседателот, кој им откри како се подготвува за важни државни состаноци, што му недостасува, кој е неговиот неисполнет сон.

Александар Вучиќ влезе во политика многу млад, тој беше еден од најдобрите студенти на Правниот факултет кој заврши со просек „десет“. Тој се калеше во опозиција долго време и владееше со Србија цели осум години. Ако може да се врати назад, има ли нешто што би сакал да направи во животот.

– Би се обидел да работам напорно. Една од моите неисполнети желби е да тренирам некои деца. Некој клуб, Младост од Земун или Ушче. Некои пионери или кадети, деца. Ова е мојата најголема желба!

На прашање од новинарот дали би имал амбиции тоа да биде некој поголем клуб, Вучиќ одговара:

– Не, само мал клуб. Нема ништо поубаво отколку кога ги поминувате сабота и недела со млади играчи, со некои деца од кои можете да научите нешто.

Но, за тоа, морам да се запишам во високата тренерска школа, така што тоа е мојот план за следниот период.

Може да следите и како ќе полагам испити. Тие само ми кажаа сега дека има некои проблеми, тоа е различно од порано.

Би сакал да се обидам вакво нешто, па ако успеам, можеби еден ден ќе го остварам мојот сон, изјави Александар Вучиќ во поопширно интервју за српски Курир.

По само две недели од ова интервју, Александар Вучиќ објави дека повторно станал студент, односно дека се запишал во Високата спортска и здравствена школа.

„По втор пат во животот, станав студент, овојпат на Вишата спортска школа за стручни студии, со намера да станам кошаркарски тренер за деца. Вие не би поверувале колку сум среќен што после многу години почнувам да ги остварувам моите детски соништа”, напиша Вучиќ на Инстаграм.

Вучиќ неодамна во интервју објави дека ќе студира за кошаркарски тренер и дека планира да ја продолжи таа професија по завршувањето на политичката кариера.

Александар Вучиќ вчера се пофали со својот индекс на Инстаграм, откако ги положи сите предмети од првиот семестар на студии.

Шефот на српската држава моментно е студент на Високата спортска школа, а семестарот, како што може да се види од неговата објава го завршил со три десетки и една деветка.

Под фотографијата со индексот напиша дека жали што не се изборил и за четврта десетка, но дека тоа и физички било невозможно, бидејќи за таква оценка е потребно и физичко присуство на практични вежби за што немаше време.

Вучиќ лани во јули се запиша на факултет и од тогаш честопати ги известува неговите следбеници на Инстаграм за студентскиот живот.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ синоќа објави фотографија на Инстаграм во издание во кое ретко го гледаме.

„Ретки се вечерите кога се смеам и се опуштам. Седам во подрумот на татко ми, пијам српски шардоне и се подготвувам за тешки обврски. Само за да не помислат луѓето како се правам, дека секогаш работам.

Сакав да кажам, и знам однапред дека малку кој ќе поверува, јас сум само обичен човек“, напиша Вучиќ на Инстаграм профилот „Иднината на Србија“.