Познатиот актер за Мијалков: Требит за ЦАР да го прогласиме

Жанко Голабоски епознат актер, водител и комичар, позната охридска фаца, чoвек кој има доста пријатели низ цела Македонија.

Жанко е познат вепосипедист и планинар. Неколку пати во неделата, тој ги качува домашните врвови.

„Шо ме мотивират? Движењето и дружењето со луѓе, планината, точакот, кафеаната љубовта.

Најбитно е да си создадете круг на добри и позитивни луѓе и покрај работата, и цел ден ќе ви поминува во смеа..

Планината е најдобар пријател, го чисти умот од лоши мисли и го полнит срцето со позитивна енергија“, изјави тој во едно интервју.

Жанко, кој во моментов е радио водител, е омилен поради неговиот хумор на Фејсбук. „Од пред 5 години важит правилото. Кај Влав не појке од 4 лица“, напиша тој.

Легендата велит: Охриѓанец пубо да се к’пит во Октомври во ладна ,чиста и бистра вода, отколку во август во топла и гнасна.

Е па сега ти види. Кој разбра разбра,кој не повеќе среќа следниот пат“, знае да рече Жанко.

Жанко неодамна се пошегува со онаа позната охридска, „Смештај дан требит“ но состојбата е изгледа многу посериозна. Охриѓанецот, минатата година беше позитивен на вируст, но тој е и доста хуман.

„Смештај дан требит! Охрид преполн ко никогаш досега, ама на инфективно (јас сум тука четни евидентичар) на интерно ,на нервно, на Геријатрија…

Здравје на сите посакувам“, рече Жанко кој по се изгледа дека им помагал на здравствените работници. Секоја чест!

Тој денеска исто така објави еден оригинален Фејсбук статус.

– Таканаречениот бегалец е во подобра здравствена состојба, фала богу на сите ни олесна. И јас ко бев во изолација со температура не кревав телефон и не пишев ништо на ФБ. МНОГУ ВРЕВА ЗА НИШТО.

Ги је…а и едните и другите ко млади мај муни, им ги затна муцките. Требит за ЦАР да го прогласиме“, напиша Голабоски.

Фото: Фејсбук на Жанко Голабоски и Јутјуб принтскрин