Познатиот германски фудбалер кој игра во Русија вели: Русите кријат за заболените од Корона

Бенедикт Хеведес е германски фудбалер кој игра за Локомотив Москва, а во минатото со успех го носеше дресот на Јувентус и Шалке. Според него, официјална Москава го крие бројот на заболени од Корона, но и не превзема соодветни мерки:

„Во Русија, според официјалните податоци, досега се знае за 114 случаи на заразени лица од коронавирус. Тоа е, како што кажа Путин, поврзано со сериозните мерки во региоините, а исто е во сите земји во првите недели од глобалната распространетост на вирусот.

„Што се случува во градовите во Русија? Сè е како обично, кафулињата полни, метрото полно, дури и улиците. Вирусот сега постепено ќе се распространува. Официјално.

Најмногу се чудев од мечот во Ростов минатата недела. Стадионот беше полн. Сега првенството е прекинато до 10 април, но тренинзите продолжуваат. Безумно“.

Дури и оној кој не блеска со памет, сфаќа дека бројот на нерегистрирани случаи (зарази) треба да е далеку поголем. Дури оваа недела ги затворија сите граници најмалку на две месеци“, пишува Хеведес во колумната објавена на 18 март.

Претходна статијаНа Македонци им бил организиран лет но неќеле да се качат кога им било кажано деке им следи карантин
Следна статијаЈохан Елзесер со резиме за сите нелогичности во вонредната состојба