Се откажала од плата од 7000 евра, па се отселила на остров: Посреќна сум од било кога

Ноел Ханкок решила од корен да го менува својот живот, и да се пресели од Њујорк на островот Свети Џон на Карибите, пишува српски Курир.

Успешната кариера со која имала 95.000 долари годишно, ја заменила со продавање сладолед за 10 долари по час.Пред четири години решила да ја остави новинарската кариера и да се пресели на остров.Го продала својот имот за да купи авионски билет во еден правец до Карибите и почнала од почеток.

Loading...

„Бев под стрес, немав инспирација и ми требаше одмор“, вели таа.

За Карибите вели дека често мислела на нив, но не дошол момент да отиде таму.Родителите и пријателите не биле воодушевени од оваа одлука.

Вели дека животот на Карибите ја натерал животот да го гледа со други очи.Прво продавала сладолед, а потоа станала хостеса.Сега работи како келнерка, и е среќна затоа што така запознава многу луѓе.

Раскажува дека не би се вратила во Њујорк и покрај она што го има таму, затоа што ќе биде под стрес и затоа што се живее брзо.