Ирена Спасовска се стегна во хеланки и кратка маичка и покажа како се поти на фитнес (ФОТО)

0

Сите сме изложени на ст рес, но реакциите на него се различни. Вежбањето го стимулира производството на хормони кои ја ублажуваат реакцијата на мозокот на с трес, што влијае на смиреноста во справувањето со секојдневните обврски, но и квалитетот на односите со другите.
Физичката активност го зголемува нивото на енергија, така што продуктивноста и ефикасноста на работа се на повисоко ниво. И ако ви снема инспирација, одлучите да излезете на прошетка или да трчате, тие се одличен поттик за нови идеи и креативно размислување.
Витаминот Ц го намалува заморот и исцрпеноста и придонесува за нормална функција на нервниот систем.

Фото: Фрипик

„Одржувањето на телото во добра здравствена состојба е обврска, бидејќи во спротивно нема да можеме да одржуваме моќен и јасен ум.“ Физичката активност го засилува протокот на крв, така што повеќе кислород стигнува до мозокот, кој е негов најголем потрошувач во телото.
Невроните комуницираат поактивно, што ја подобрува концентрацијата за време и после тренинг. Се зголемува нивото на супстанции во мозокот што ги штитат и обновуваат мозочните клетки и придонесуваат за создавање нови. Ја подобрува меморијата и способноста за стекнување нови знаења.
Со возраста, површинскиот слој на кожата се суши и се згуснува, додека средниот слој станува потенок, губејќи ја еластичноста. Кај луѓето кои редовно вежбаат, овие ефекти се помалку изразени, а кожата изгледа многу помлада.
Механизмот на подмладување е поврзан со зголеменото присуство на миокин, протеин произведен од мускулите кога се напнати и што ги зајакнува меѓуклеточните врски. Коензим Q10 + Ацетил-Л-карнитин ја зголемува еластичноста на кожата и го забавува процесот на стареење.
Комбинацијата на физички и ментални активности ги запира негативните процеси во телото, го намалува ризикот од инфекции, воспаленија и многу болести.

Наследената структура на гените не е непроменлива, така што здравиот начин на живот чиј составен дел е редовната физичка активност (јога, медитација, таи чи) може да го неутрализира лошото наследство.

Фолкерката Ирена Спасовска последниов период го промовира здравиот живот. Таа на Фејсбук често објавува вистински домаќински слики од здравата исхрана што ја подготвува, а кога гостуваше во емисијата Вкусот на традицијата кај нејзината колешка Адријана Алачки исто така приготви нејзин специјалитет на здрав начин.
Ирена исто така често вози велосипед, а сега објави топ слики од теретана, стегната во кратка маичка и во хеланки како вежба и напиша:

Да се грижиме за своето здравје. Функционален тренинг за тело, наменет исклучиво за жени и девојки кои сакаат да намалат килограми, да тонираат мускули и да ја подообрат формата и кондицијата.
Ирена всушност вежбајќи ја изрекламира теретаната каде што оди за да им биде пример на своите обожавателки да ја одржуваат формата исто како неа, и откри ека таа вежба три пати во неделата за да изгледа фит.

Претходна статијаТатјана е супер „снаа“, ужива на вечера со семејството на Михаил, со убав повод (ФОТО)
Следна статијаОва е последната песна на Марина Туцаковиќ, ја напишала за само 10 минути, носи силна порака и еве кому е посветена